Nowoczesne strony internetowe 3D

21 października 2016 - Nowoczesne strony internetowe 3D

Od stworzenia „pierwszej” strony internetowej, która wykonana była w polaryzacyjnej kinowej technice trzech wymiarów minęło już kilka lat. Na rynku wciąż jest niewiele tego typu aplikacji. „Pierwsza” strona 3D powstała najprawdopodobniej w 2011 roku. Piszemy „najprawdopodobniej”, gdyż ciężko w sieci wyszukać konkretne daty i informacje na jej temat. Od tego czasu zmieniło się wiele… Urządzenia mobilne rosną w siłę, komputery stacjonarne spotyka się tylko w biurach a niemal każdy posiada Smartphone z dotykowym ekranem i stałym połączeniem z internetem. Z kolei w kinie każdą nową produkację można oglądnąć w trzech wymiarach. Jak to się stało, że popularna technologia nie została przyjęta?

O stronach www 3D mówiło się, że to będzie przełom. Mówiono, że to będzie coś wielkiego, nowego i niesamowitego! Mimo początkowej euforii standard nie został na stałe przyjęty a tego typu strony powstają jedynie dla pojedynczych projektów na specjalne życzenie ich zleceniodawcy. Jest też niewiele profesjonalnych agencji, które potrafią taką stronę wykonać. Utworzyła się nisza, którą interesuje się niewielki procent populacji (klientów/użytkowników). Wystarczy sięgnąć pamięcią kilka lat wstecz i przypomnieć sobie, że taka sama sytuacja miała miejsce w przypadku telewizorów 3D, które nachalnie oferowane były jako nowa przyszłość telewizji. Dzisiaj wiele osób posiada taki TV, ale czy ogląda na nim filmy 3D? Nawet kanały telewizyjne, które były emitowane w 3D tracą na popularności i zostają wycofywane z oferty.

Co w takim razie sprawia, że standard 3D nie jest aż tak popularny w środowisku web? Być może brak entuzjazmu technologią TV 3D sprawił, że również w sieci nie znalazła ona miejsca? Być może nie każdy lubi przeglądać sieć z okularami na nosie? A może po prostu technologicznie nie jest jeszcze możliwe, aby na tablecie, czy smartphone oglądać strony w 3D – taka strona musi mieć odpowiednią rozdzielczość i wymaga sprzętu o dużej mocy obliczeniowej… Naszym zdaniem technologia ma przyszłość pod warunkiem, że do oglądania materiału nie będą potrzebne dodatkowe gadżety jak okulary a urządzenie samo w sobie będzie miało możliwość emisji obrazu 3D.

Póki co … kto ma możliwości techniczne (dysponuje okularami) i chce na własnej skórze zobaczyć taką stronę w akcji polecamy zapoznać się z materiałem ze strony http://conference.awwwards.com/